HISTORIE


1 Léta 1910 až 1918                            

Dne 11. července 1909 uspořádali plzeňští studenti spolu s doudleveckými občany na vypůjčeném jevišti v hostinci Panský dvůr (pozdější objekt restaurace U Bradů) první organizovanou ochotnickou akademii. Tato akce Doudleveckých ochotníků probudila v obci zájem o divadlo. Ke konci roku 1909 vznikl přípravný výbor, jenž vypracoval stanovy nového ochotnického divadla. Následně v Praze dne 24. února 1910 vydalo c. k. místodržitelství v království Českém panu Aloisu Liškovi a jeho soudruhům v Doudlevcích povolení k utvoření spolku s názvem Jednota divadelních ochotníků v Doudlevcích.

Za rok působení měl spolek již 46 členů a uvedl 12 premiér.

První světová válka zasáhla divadlo v plné práci. Většina členů odešla na válečná pole a někteří z nich se již nevrátili. Soubor byl nucen dvakrát přerušit svou činnost.

 

2 Léta 1919 až 1938

Léta mezi 1. a 2. světovou válkou byla pro doudlevecké ochotníky velice úspěšná, stihli sehrát nejvíce premiér a repríz v celé dosavadní historii souboru. V tomto období nechyběli souboru kvalitní režiséři, ať už z vlastních řad, či členové městského divadla. Soubor taktéž dbal o zvýšení umělecké úrovně a vzdělávání svých členů. Ti každoročně navštěvovali řadu kurzů, letních a dramatických škol.

V roce 1936 došlo k první změně  názvu divadla, a to na Dělnické divadlo v Doudlevcích, a jeho domovská scéna byla proti vůli divadla a z politických důvodů přemístěna do Lidového domu.

 

3 Léta 1939 až 1945

Ani nacistická okupace, nejsmutnější etapa historie zdaleka nejen doudleveckého divadla, nedokázala soubor umlčet. Klesl sice počet představení vinou vynucených odmlk, ochotníci ale hráli i pod tíhou nebezpečí hrozícího z každého představení. V roce 1945 však byla činnost divadla zastavena, jelikož soubor odmítl hrát německé autory.

 

4 Léta 1945 až 1965

Dne 5. srpna 1945 Dělnické divadlo už zas v plné síle oslavuje osvobození vlasti a obnovení činnosti souboru.

Koncem roku 1950 se stává zřizovatelem Dělnického divadla v Doudlevcích ZK ROH ETD a později, v roce 1960, ZK ROH ŠKODA Plzeň se současnou změnou názvu na Divadelní soubor 2 (D2).

Soubor v této době uvádí pět až šest premiér ročně, což je polovina toho, co produkovali ochotníci v předválečných létech. Možná je to způsobeno menším počtem aktivních členů. Na druhou stranu však vzrůstá dramaturgická náročnost repertoáru.

 

5 Léta 1965 až 1975

Toto desetiletí přineslo souboru první vážnou krizi. Hodně starších členů divadlo opustilo, řady ochotníků značně prořídly. Jen několik málo nejvěrnějších má zásluhu na tom, že soubor neukončil svou činnost pro nedostatek členů, jako tomu bylo u jiných plzeňských souborů. V této době se mladí členové poprvé chopili režie, jelikož nebylo nikoho jiného, zkušeného. A kdo jiný by divadlo zachránil…

 

6 Léta 1975 až 1990

Rok 1973 je v historii souboru jako mezník zaznamenán ozdobným písmem. Do divadla přichází Štěpán Marovič a ujímá se uměleckého vedení skomírajícího souboru. Jeho zásluhou jsou léta 1975 až 1990 kvalitativně nejúspěšnější etapou existence doudleveckého divadla. Dosavadní nicneříkající administrativní název D2 je brzy nahrazen novým – Divadlo Propadlo Doudlevce.

Do divadla přichází mnoho nových členů. V souboru také hostují režijní i herečtí profesionálové, zejména z řad členů Divadla J. K. Tyla v Plzni.

V letech 1975 až 1985 nastudovalo Propadlo „pouze“ deset divadelních her, ty pak měly 199 repríz a dohromady je vidělo 35.000 diváků. Tato čísla bezezbytku naplňují přísloví, že méně je někdy více.

V této době vznikla v Propadle hezká tradice každoročního nastudování pohádky a jejího premiérového uvedení před Vánocemi, obvykle počátkem prosince, kdy vzácným „hostem“ už léta bývá svatý Mikuláš.

Na začátku roku 1985 došlo k formální změně zřizovatele divadla, jímž se stal nově vzniklý Dům kultury ROH Plzeň.

 

7 Léta 1990 až 1995

Oslava kulatého 80. výročí souboru v Doudlevcích proběhla 31. března 1990 tradičně v prostorách hostince U Bradů. Tehdy ještě nikoho ani nenapadlo, že takhle herci slaví na své domovské scéně naposledy a po dlouhých desetiletích budou muset svůj druhý domov v divadle U Bradů opustit. Ještě před koncem roku přišla ona zpráva: objekt změnil majitele a ten už o divadlo nestojí. Střechu nad hlavou Propadlu poskytl Dům kultury, který souboru nabídl k užívání divadlo Kruh.

V roce 1992 bere objekt Domu kultury do pronájmu firma Inwest. Bohužel však diktuje divadlům nesplnitelné podmínky, především nesmírně vysoké nájemné, jehož placení rozhodně není v silách ochotnického divadla. V této situaci hází Propadlu záchranný kruh kulturní středisko Esprit a poskytuje mu prostory pro uskladnění fundusu a možnost hrát v Divadle Dialog v Měšťanské besedě.

 

8 Léta 1996 až 2000

V roce 1996 se Propadlo stává spolu s dalšími soubory oficiálním nájemcem Divadla Dialog. KS Esprit vyzval všechny soubory, které zaštiťuje, k registraci podle zákona č. 83/90 Sb., O sdružování občanů.

Zástupci všech souborů (včetně Propadla), působících v Divadle Dialog se dohodli na nutnosti založit spolek s názvem Plzeňská neprofesionální scéna. Takto registrovaný subjekt má možnost dostat od odboru kultury grant, jenž mu pomůže finančně zajisti jeho činnost.

 

9 Léta 2000 až dosud

V roce 2000 musely všechny soubory z důvodu rekonstrukce Měšťanské besedy opustit pronajaté prostory Divadla Dialog. Neprofesionální scéna intenzivně hledá prostory pro zkoušky a představení ochotnických souborů v Plzni. Tíživou situaci zatím provizorně řeší každý soubor po svém; hraje se v divadle Alfa, v divadle Čas, pořádají se zájezdová a pohostinská představení, využívají se nedivadelní kulturní zařízení, divadlo na ulici atd. Propadlo mimo jiné uvádí představení Kratochvilné historie v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni.

V září 2002 bylo díky radě Plzeňské neprofesionální scény, ale i díky všem plzeňským ochotníkům, kteří pomáhali, slavnostně otevřeno nové Divadlo Dialog v domě U Rudolfů na Klatovské třídě.  Zde v současnosti účinkují všechny soubory PNS, tedy i Propadlo.

Do divadla Propadlo přišlo v pár posledních letech několik nových mladých členů. Spolu s „ostřílenými“ divadelníky poctivě pracují na dalších představeních. Divadlu Propadlu se v současné době daří dobře. Prožívá klidné období, kdy se nemusí starat o to, kde „hlavu složí“, netrápí jej existenční těžkosti a těší se i nemalé divácké návštěvnosti.

 

 

 

Informace čerpány z:

PELCOVÁ MICHAELA. Diplomová práce – Ochotnické divadlo Propadlo v Plzni. Plzeň: ZČU v Plzni, Fakulta pedagogická, 2008.

DRÁPAL JOSEF. 80 let ochotnického divadla v Plzni – Doudlevcích. Plzeň: Dům kultury ROH Plzeň, 1990.

DRÁPAL JOSEF. 90 let Divadla Propadlo Plzeň. Plzeň: Divadlo Propadlo Plzeň, 2000.

MAROVIČOVÁ DÁŠA. 95 let Divadla Propadlo Plzeň. Plzeň: Divadlo Propadlo Plzeň, 2005.

 

web design by © MP, 2009